Skip to content

Rekordowe ryby

Jeśli chcesz umieścić swój rekord na tej stronie,
napisz na nasz adres e-mail: biuro@pzwszczecin.com
z dopiskiem „Rekordowa ryba na stronę” (pamiętaj też o dołączeniu zdjęć)
lub skontaktuj się z naszymi Ichtiologami
pod numerem tel. (91) 434 76 25 wewnętrzny 12 lub 15


Rekordowy łosoś

Relacja szczęśliwego łowcy Kol. Mariusza Zagdańskiego:

W dniach 29-30.09.2007 brałem udział w zawodach wędkarskich Salmo Parsęty. Niestety do domu, do Mrzeżyna wróciłem wraz z moim kolegą Mariuszem bez trofeum, „o kiju”, zresztą na ponad 200 wędkarzy biorących udział w zawodach złowiono 10 rybek, a największa z nich miała trochę ponad 4 kilo i była chora na pleśniawkę. Po powrocie postanowiłem spróbować w Redze. Około 2 kilometrów od mostu w Mrzeżynie o godzinie 17.30 dnia 30.09.2007 trenując srebrną wirówkę typu long 3 poczułem potężne uderzenie. Z początku ryba zaskoczona zacięciem nie stawiała dużego oporu, przemieszczała się przy dnie nie zamierzając się pokazać. Dopiero gdy ją podholowałem bliżej brzegu i poczuła zagrożenie zaczęła swoje sztuczki, młynki, wyjścia nad wodę, nie mogłem jej utrzymać i praktycznie robiła co chciała. Miała dosyć sporą przewagę ponieważ łowię na żyłkę 0,24 mm i hol siłowy odpadał. Wyciągała więc sporo żyłki z kręcioła odchodząc na kilkanaście metrów kilkukrotnie. Sił starczyło jej na ok. 15 minut takich harcy. Po wyjęciu z wody okazało się, że jest to samica łososia mierząca 97 cm i ważąca 10,5 kilograma. Zakończenie sezonu mogę więc zaliczyć do udanych.


Rekordowy łosoś z Regi

Trzynastego lutego Pan Mieczysław Supryn mieszkaniec Trzebiatowa, członek Koła PZW „Dragon Nowielice” wybrał się na Regę na ryby. Łowił w okolicy obwodnicy trzebiatowskiej, praktycznie w mieście. Jako przynętę założył posrebrzany błysk zrobiony własnoręcznie z bezpiecznika wysokiego napięcia. O godzinie 13.15 rzucił błyskiem pod wystający, wchodzący daleko w rzekę krzak. Nim błystka opadła na dno poczuł potężne uderzenie. Ryba natychmiast ruszyła w nurt, kołowrotek rozpoczął swoją grę. Żyłka o średnicy 0,40 mm była naprężona do granic wytrzymałości. Odjazdy ryby były prawie po 100 metrów zarówno w dół jak i w górę rzeki. Teren był trudny. Pan Mieczysław stał na wysokiej skarpie. Wołał żeby ktoś mu pomógł, ale wokół nie było „żywego ducha”. Gdy ryba pojawiła się po raz pierwszy pod powierzchnią pomyślał, że to chyba delfin. Po około godzinnej, samotnej walce zjawił się wreszcie kolega wędkarz, który usłyszał krzyki. Pan Mieczysław czuł, że ryba już słabnie i rozpoczął hol siłowy. Jego kolega położył się na skarpie i usiłował podhaczyć rybę osęką, udało się mu to za czwartym razem. O godzinie 14.25. łosoś leżał bezpiecznie na brzegu. Po zważeniu i zmierzeniu okazało się, że ryba waży 20,8 kg i mierzy 127 cm. Pan Mieczysław był szczęśliwy, była to największa ryba w jego życiu. Od tej chwili uważa, że „trzynastka” to liczba szczęśliwa.


Rekordowy dorsz

Stasiu Pielich członek koła PZW „Kiełbik” w Szczecinie, przybył do Darłówka dzień wcześniej, przed mającymi się odbyć w dniu 5 marca Morskimi Mistrzostwami Okręgu Szczecin, aby potrenować przed zawodami. Trening okazał się bardzo szczęśliwy. Stasiu wypłynął na statku „Złota Rybka” i złowił dorsza 15,1 kg (długość 108 cm). Dorsz wziął, gdy wędkarz był na burcie zawietrznej. Poczułem dwa przyduszenia, a potem stały tępy opór – opowiada Stanisław. Ryba ciągnęła pod statek, musiałem więc obejść rufę. W pierwszej fazie holu korbką kłowrotka nie można było kręcić. Koledzy zaczęli się podśmiewać, że ciągnę starą siatkę, ale miny im zrzedły, gdy ryba pojawiła się pod powierzchnią wody. Sprawne podebranie osęką, przez członka załogi i dorsz jest na pokładzie. Walka trwała 15 min. Olbrzym wziął na żółto-czerwony pilker Kamatsu z grzechotką.


Okoń

Zalew Szczeciński jest jednym z lepszych łowisk okoniowych w Polsce. Łowi się tutaj praktycznie cały rok. W lecie z łodzi, a gdy zima dopisze z lodu. Największe okonie łowione są z lodu. Zatoka koło miejscowości Skoszewo słynie z rekordowych ryb. Głębokość najlepszych łowisk wynosi od 2,5-3,5 m, odległość od brzegu ok. 5 km. W dniu 2 marca 2006r. prezes koła PZW „Karp” Kazimierz Jóźwiak złowił tam na błystkę podlodową (niklowany sześciokątny pręt) okonia ważącego 0,8 kg i mierzącego 40cm.

Wody zalewu wliczone są do wód morskich i zarządzane przez Urząd Morski w Szczecinie. Aby poławiać na wędkę należy wykupić na podstawie dowodu osobistego zezwolenie. Nie potrzeba posiadać karty wędkarskiej, a zezwolenie ważne jest na wszystkie wody morskie w Polsce na okres jednego roku. Należy się również zapoznać z przepisami dotyczącymi sportowego połowu ryb, gdyż są one nieco inne niż na wodach śródlądowych(szczególnie chodzi o okresy i wymiary ochronne).


Rekordowe dorsze

Dorsze te złowione były w marcu na statku Poszukiwacz.


Rekordowy pstrąg

Pstrąg potokowego złowiony 10.05.2006 na Redze przez Macieja Stecewicza waga 2.60 dlugość 66 cm