Społeczna Straż Rybacka
Terenem działania naszej Społecznej Straży Rybackiej są wody Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. W strukturze organizacyjnej SSR Okręgu PZW w Szczecinie znajduje się 9 Komend SSR powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego i miasta Szczecin. Podstawą działania komend SSR są Regulaminy zgodne z ustawą o rybactwie śródlądowym zatwierdzone uchwałami poszczególnych Rad Powiatów.
Zgodnie z kolejnymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia i wytycznymi Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego z uwagi na zagrożenie kraju wirusem COVID-19, wprowadzone zostały wytyczne dotyczące organizacji pracy poszczególnych Komend SSR Okręgu PZW w Szczecinie. Do działań poszczególnych komend SSR wprowadzono procedury mające na celu ograniczenie możliwości zarażenia i rozprzestrzeniania się wirusa. Strażników SSR podczas patrolowania wód obowiązuje między innymi użycie maseczek ochronnych oraz rękawiczek nitrylowych lub lateksowych. W patrolach mogą brać udział tylko osoby całkowicie zdrowe nie posiadające żadnych objawów zarażenia wirusem. Ograniczona została także do niezbędnego minimum liczba strażników biorących udział w patrolu. Ograniczeniu uległa także ilość kontroli przeprowadzanych z bezpośrednim kontaktem z osobami wędkującymi. Ograniczeniu uległa także ilość kontroli przeprowadzanych wspólnie z PSR i Policją. Przeprowadzane przez strażników kontrole skupiły się przede wszystkim na ochronie tarlisk i miejsc gromadzenia się ryb, przeciwdziałaniu kłusownictwu, patrolowaniu obrębów ochronnych i przestrzeganiu przez wędkarzy ograniczeń dotyczących dozwolonych metod połowu.
Pomimo tych ograniczeń strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Szczecinie w 2020 roku przeprowadzili 1239 kontroli w tym: 1090 kontroli samodzielnych, 88 kontroli wspólnych z Państwową Strażą Rybacką, 88 kontroli wspólnych z Policją oraz jedna kontrolę Głównym Inspektoratem Rybołówstwa Morskiego. Kontroli poddanych zostało 9747 osób wędkujących na wodach Okręgu PZW w Szczecinie i w ich wyniku ujawniono 341 wykroczeń. W 200 przypadkach wykroczenia zakończyły się postępowaniami mandatowymi, 56 spraw skierowanych zostało do organów ścigania a 82 wykroczenia zakończyły się pouczeniami. W trakcie kontroli wykrytych zostało także 64 przestępstw w tym 18 przypadkach z ujawnieniem sprawcy. W trakcie kontroli zlikwidowano następujący sprzęt kłusowniczy: 69 sieci (wontony, drygawice), 25 żaków, przestaw lub mieroży, 80 sznurów, 4 ościenie, 3 sztuki sprzętu pływającego i 19 wędzisk. Udzielonych zostało także 318 informacji o zasadach obowiązujących na łowiskach.